Zakwaszanie gleby – w którym celu, kiedy i czym zakwasić glebę?

W sukcesu zbyt zasadowych gleb, kiedy wartość pH gleby przekracza 6,6 przydatne jest wykonanie procesu zakwaszania. Zakwaszanie wskazane istnieje również czasami glebom przewapniowanym, takim, na jakich obserwuje się zahamowany wzrost roślin.

Istnieje wiele rodzajów roślin, które preferują kwaśną glebę, chodzą do nich przede wszystkim krzewy iglaste, paprocie czy rododendrony. Aby ich wzrost był niczym dużo elegancki, należy zapewnić im kwaśny odczyn gleby.

Żeby odpowiednio zakwasić glebę, konieczne jest zrobienie pomiaru jej odczynu pH. Tylko po uzyskaniu wiarygodnego wyniku, możliwe jest dostosowanie odpowiedniej ilości środka zakwaszającego. W sukcesie gotowych preparatów instrukcja użycia zazwyczaj uważa się na opakowaniu.

Proces zakwaszania należy wykonać wtedy, kiedy wartość pH ziemie jest jaśniejsza aniżeli ta, w której doskonale czuje się dana roślina. Większość roślin preferuje odczyn gleby oscylujący w ścianach 6,5. Żeby doprowadzić glebę do takiego stanu, niezbędne jest w liczby kolejności wyrównanie jej pH do poziomu obojętnego, na dowód przez wysypanie jej trocinami drzew iglastych lub korą, a później zakwaszanie nawozem lub specjalnymi preparatami.

Do zakwaszania gleby możemy wziąć:

  • torfu
  • nawozów siarkowych (siarka granulowana)
  • specjalnych preparatów danych do zakwaszania
  • kawy

W sukcesu zakwaszania torfem niezbędne jest wymieszanie z nim role w układzie 1:1 na głębokości 15 – 20 cm. Sposób ten wydaje najciekawsze wyniki, kiedy prowadzony jest jesienią. Ph torfu oscyluje w miarach 3-5 a tymże jedynym po zmieszaniu go pół na pół z ziemią, daje znacznie wydajne wyniki. Jeśli idzie o trociny i korę, to źle postrzegane są one za coś, jakie istnieje w mieszkanie skutecznie zakwasić glebę, w rzeczywistości jednak obniżają one jej pH tylko w terenie strefy korzeniowej.

Mało popularnym, jednakże bardzo wydajnym oraz co najważniejsze bezpiecznym sposobem na zakwaszenie ziemi jest podlewanie roślin kawą. Napar kawowy jest robienie zakwaszające, jeżeli połączymy go w kontaktu 1:1 z wodą deszczową, uzyskamy bardzo atrakcyjny sposób zakwaszający, oraz do wykorzystywania w sukcesie roślin doniczkowych. Co prawda jego sprawianie będzie dużo podatne, tylko na dłuższą metę znacznie bezpieczniejsze niż stosowanie sztucznych nawozów.

W przypadku gotowych środków do zakwaszania możemy używać je zarówno do podsypywania, kiedy również podlewania po rozpuszczeniu ich w wodzie. Preparaty te zajmują tąż zaletę, że potrafią stanowić traktowane przez wszystek okres wegetacyjny roślin. Podczas stosowania potrzebne jest odporne monitorowanie poziomu pH tak, aby uzyskany sukces był mocno właściwy.

Dobór sposobu zakwaszania winien być dopasowywany do guście gleby a jej odczynu. Najszybszym sposobem na skuteczne zakwaszenie gleby, jest wysianie do niej siarki granulowanej lub pylistej. Siarka działa bardzo dokładnie, jeżeli stosujemy umiarkowane porcji, wiosną możemy przystępować już do siewu i sadzenia. Jeżeli i używamy od 2,5 do 3,5 kg na 10m2, to zanim zagospodarujemy glebę, musi minąć przynajmniej rok. Siarkę w częściach do 100g na 10m2, możemy używać nawet po posadzeniu roślin.

Aby utrzymać efekt zakwaszania gleby, należy zwolnić ze stosowania obornika, naturalnego kompostu czy nawozów wapniowych i magnezowych. Podlewać rośliny najlepiej przy zachowaniu deszczówki (woda z kranu zawiera wapń), a i nawozić przy zastosowaniu kwaśnych nawozów.

Utrzymanie właściwego pH gleby możliwe jest ale to, jak na bieżąco śledzimy jej wygląd. Należy obserwować glebę oraz rośliny i realizować kontrolny pomiar przynajmniej raz w roku. Jeżeli wartość pH będzie odchodzić od tej, która stanowi szczęśliwa, konieczne jest wykonanie kroków w sensu zakwaszenia ogrodowej ziemi.