Z określonego czasu pracownicy zoo podejrzewali, że ptak nie objawia się, bo wysiaduje jaja.

Od pewnego etapu ludzie zoo podejrzewali, że ptak nie ukazuje się, bo wysiaduje jaja. Od aktualnego czasu nikt nie dochodził do nich pozycja trzema, znanymi parze ptaków opiekunami. Teraz podejrzenia się potwierdziły, bo pisklę opuściło gniazdo. Toż zasadniczy, udokumentowany przypadek rozmnożenia się tego poziomu w hodowli zachowawczej, wynik tym wyraźniejszy, że gatunek należy do zagrożonych wyginięciem a można kochać je jedynie w trzech ogrodach zoologicznych na świecie.

Aż 5 lat musiały wrocławskie dzioborożce palawańskie by się zaaklimatyzować także ustalić na potomstwo! Jednak warto było liczyć, bo wyklucie i wychowanie pisklęcia to zaakceptowanie, że rodzaj może zostać dzięki ochronie ex situ w hodowlach zachowawczych, bo szanse na zachowanie go w towarzystwie ekologicznym są bliskie zera.

Samica została „zamurowana” przez pana na poziom wysiadywania jaja. Oczywiście zadaniem gościa w obecnym klimacie istniałoby zwracanie samicy pokarmu. To zachowanie widoczne dla pełnej rodziny dzioborożców. A gdy samica wyprowadziła odchowane, świeże także zdrowe, pękaliśmy z buty.

Jako zaprawy samiec użył błota, odchodów i nadtrawionych owoców, które po zaschnięciu utworzyły twardą pokrywę. W obudowie zostawił niewielki otwór, przez który jadłeś samicę i pisklę. Kiedy pisklę kupiło dobre rozmiary, samica rozkuła obudowę i odeszła wyprowadzając potomka.

Wszyscy w zoo istniejemy specjalnie podekscytowani, albowiem wtedy wynik na różnicę światową, udowodniliśmy, iż umiemy ten model uratować przed wyginięciem.

Wrocławskie dzioborożce palawańskie spędzają w Ptaszarni przechodząc do dyspozycji woliery: wewnętrzną i publiczną. Ze motywu na prowadzony remont pawilonu wolno spożywa chwalić dopiero z zewnątrz. Pozycja tymże w zoo można natrafić inne ptaki spośród bieżącej rodziny: dzioborożca bruzdodziobego (Aceros corrugatus), białodziobego (Anthracoceros malayanus) i kafryjskiego (Bucorvus leadbeateri) oraz toko nosate (Tockus nasutus).

Pracownicy ogrodu zoologicznego wzywają do swoich odwiedzin placówki, żyć zapewne będziecie mieć bogactwo i uda się wam się zobaczyć i sfotografować młodego dzioborożca.