Widząc na głowę, która kilkadziesiąt razy dziennie myje ręce lub idąc chodnikiem stara się trafiać jedynie na drogi między płytami może pojawiać się uśmiech na bliskich ustach, a nade wszystko poczucie niezrozumienia nie takie zatrzymania się biorą.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Wyglądając na głowę, która kilkadziesiąt razy dziennie myje ręce lub idąc chodnikiem stara się trafiać jedynie na drogi między płytami może pojawiać się uśmiech na własnych ustach, a nade wszystko poczucie niezrozumienia wcale takie zatrzymania się mają.

O zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym (OCD), tzw. nerwicy natręctw, mówimy wtedy, jak wszystkie pojawiające się „dziwactwa”, np. dodawanie do 100, sprzątanie bycia na moment, symetryczne układanie przedmiotów zaburza normalne postępowanie w działalności, szkole, rodzinie. Kiedy przebywa się to naprawdę angażującą aktywnością, że osoba zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, to trzeba udać się po fachową pomoc. Oczywiście potrzeba częstego porządkowania, prasowania, układania, a nawet mycia się nie wymaga być szybko chorobą, a tylko przejawem takich stron osób jak uporządkowanie, sumienność, perfekcjonizm. Jeśli system w lokalu, kuchni, poukładane pracy w tornistrze i dokładnie ustawione buty w przedpokoju są czynnością rutynową i działają nam satysfakcię, to niewątpliwie do specjalisty nie biegnijmy.

OCD dopada kobiety w nowym wieku, jednak szczególną obawę powinno budzić pojawienie się tego standardu nerwicy w młodym wieku. Wówczas dużo że o łączne wyleczenie, gdyż objawy wywierają wpływ na zakładającą się osobowość młodego człowieka. Większe wtedy ryzyko nawrotów w przyszłosci oraz pełniejsza wytrzymałość na działanie farmakologiczne.

W nerwicy natręctw kluczowym objawem jest lęk. Toż on nasila kompulsywne zachowania, a organizm chorego traktuje objawy jako naturalne zagrożenie. Warto podkreślić, że nieleczona nerwica natręctw nie tylko jest źródłem mienia i dyskomfortu, ale może wykonywać do rozwinięcia się zespołów lękowych lub depresji.

Wyleczenie się z OCD nie oznacza, że natręctwa już nie nie powrócą. Nawet duży stres, trudne życiowe wydarzenia mogą obudzić nerwicę na nowo, ale za jakimś kolejnym razem bardzo szybko ją rozpoznać, natomiast tymże jednym zgłosić się po właściwą pomoc.