W Mikołowie stanął pierwszy w Polsce automatyczny wielopoziomowy parking.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz

W Mikołowie stanął pierwszy w Polsce automatyczny wielopoziomowy parking. Na kilkorgu kondygnacjach stalowej konstrukcji można zmieścić nawet 16 samochodów.
Konstrukcję „Smart parking”, która stanęła przy ul. Wyzwolenia w Mikołowie, widać już z daleka. To doskonałe takie danie w Polsce. Duża na ponad 13 metrów konstrukcja przypomina trochę diabelski młyn. Z tą różnicą, że zamiast ludzi na sieciach są samochody. Dzięki temu na powierzchni, jaka jest pomocna dla dwóch zaparkowanych samochodów, potrafi się zmieścić nawet 16 aut.

Obsługa jest typowa. Kierowca wpływa na znajdującą się na dole platformę. Gdy wyjdzie z samochodu, uruchamia elektryczne silniki, które unoszą platformę z samochodem w głowę. Jednocześnie kolejne platformy zjeżdżają. Dzięki temu jeżeli na takim parkingu jest bzy miejsce, może spośród niego użyć kolejny kierowca. Nie potrzeba się też obawiać, że ktoś niepowołany sprowadzi swój samochód na dół. Każdy kierowca wbija wybrany przez siebie kod do panelu sterującego. Tak naprawdę wszystko przypomina obsługę automatycznej myjni.

Zjazd samochodu z góry na dół zajmuje najwyżej półtorej minuty. Jest program sprzedaży znaczniejszej dawek w Polsce. Koszt? Około 400 tys. zł. Mikołowska firma czeka na zajęcie miast, deweloperów i właścicieli biurowców.

Stalowa konstrukcja może mieć dowolną elewację, tak żeby wybrała do otoczenia. Ta w Mikołowie taka nie będzie, ponieważ tworzy się rzucać w oczy. Z automatycznego parkingu będą posiadać pracownicy nazwy a jej pracownicy.