W antycznych czasach rezydencjami przeważnie były budynki, lub zespoły domów będących atrakcyjnymi siedzibami ówczesnych dostojników państwowych, czy kościelnych.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

W zamierzchłych czasach rezydencjami zawsze były budynki, lub zespoły obiektów będących atrakcyjnymi siedzibami ówczesnych dostojników państwowych, czy kościelnych.

Także zamożniejsza części społeczeństwa, jak szlachta, magnateria, lub nasze oraz wielkie rodziny z herbem siedziały w bliskich domostwach.

Klasyczne rezydencje

Rezydencje budowano na wsiach także w miastach. Występowano je również całorocznie, jak również polecano jako letnie, czy zimowe okazałe wille. Pojedyncze domy miały ciągle charakter budowli pałacowej, albo stanowiły obecne domy, zaś obiekty stawiane w składach na przykład pałace, pałacyki, czy duże dwory, objęte były znakomitym ogrodem, czy parkiem.

Architektoniczną spójność zapewniało projektowanie z konkretną osią kompozycją, zazwyczaj w atrakcyjnych stylach.

Już tylko wyjątkowo zamożne osoby mogą pozwolić sobie na zakup zabytkowej rezydencji, lub wybudowanie nowej okazałej siedziby.

Stąd też stosunkowo często buduje się domy rezydencjonalne, i nawet mniejsze domy zaprojektowane w języka rezydencjonalnym.

Mogą więc istnieć cele o tradycyjnej formie, nawiązującej do stylistyki polskiego dworku, czy willi z lat dwudziestych-trzydziestych.

Mogą być montowane na przykład amerykańskich lub angielskich, czy francuskich domów rezydencjonalnych, jak także potrafią więc stanowić rezydencje nowoczesne.

Popularne są zarówno wille o architekturze śródziemnomorskiej, czy kolonialnej, kiedy oraz nowoczesne, czy ultranowoczesne budynki z tanimi dachami także mocnymi przeszkleniami.

Istotnym czynnikiem domów pisanych na wzór rezydencji jest program i umieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Domy takie daje się na wyjątkowych i wysokich działkach powyżej 2000m2, na jakich mocowane są ogrody, charakterem nawiązujące do sieci domu.

W dalekich siedzibach rezydencjonalnych drinku spośród ważniejszych pomieszczeń była długa sień, w jakiej kojarzyło się życie dworskie.

Stosowano ją jak jadalnię, czy salon gościnny.

Pomieszczenia kuchenne i ekonomiczne umieszczano w jednej, odrębnej strefie zgodnie z pokojami dla służby, a sypialnie właścicieli najczęściej wybierały się na piętrze w dwóch, lub trzech strefach. Tutaj też mieściła się część gościnna, do jakiej mówiły wybudowane zazwyczaj z przepychem dekoracyjne schody z podwójnymi, albo nawet potrójnymi biegami.

Często też rezydencje była kształtowana na podstawy kompozycyjnej, która łączyła cały kompleks budowlany z otaczającymi ozdobnymi ogrodami – parkami fizycznymi i psychicznymi podwórzami.

Dzisiaj odchodzi się już od tych wspaniałych założeń, gdyż ważną wartość w zakładu odgrywa salon, kuchnia oraz jadalnia, które powszechnie zakłada się jako jednoprzestrzenne, otwarte, lub częściowo przymknięte pomieszczenia, w jakich kumuluje się całe życie prywatne.

Mieszkania na kondygnacji przyziemia, projektuje się o wysokości niestandardowej, czyli minimum od 3.0 do 3.5m, a czasem a wyższe. Im doskonalsze pomieszczenie, tym dom bardziej nabiera charakteru rezydencji.

Oczywiście odnosi się toż z czystszymi kosztami zarówno budowy, jak i późniejszego użytkowania, ale podnosi poziom komfortu i wygody domowników.

Przy salonie i jadalni często raczy się i ogrody zimowe, oranżerie, czy werandy, również mocne i częściowo zadaszone tarasy łączące dom z ogrodem. Z tarasu do ogrodu mija się zazwyczaj szerokimi schodami, które oznaczają się dopracowanym detalem również są piękny styl.

Część techniczna rezydencji

Pomieszczenia gospodarcze rozwija się z końcu domu, lub w piwnicy, lub chociażby w różnym budynku, czy garażu wolnostojącym.

Sypialnie mogą być zaprojektowane także na parterze, w dzień wydzielonej strefie nocnej, albo na piętrze, czy poddaszu lecz także o wyższej, niestandardowej wysokości, minimum 3m.

W siedzibie, przy sypialniach powinny dostawać się łazienki oraz garderoby własne, oraz balkony, lub loggie.

W dziedzinie bogatego i ciepłego hallu, powinna znaleźć się łazienka społeczna i wydzielona toaleta, oraz pralnia z suszarnią, lub schowki, czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, poświęcone na składowanie sprzętów kuchennych.

W hallu też można założyć dodatkowe garderoby używane do przechowywania odzieży sezonowej, lub jak szatnia dla gości.

Komunikacja

W współczesnej rezydencji zakłada się do lekkiego i wysokiego hallu, a sień jest dużo krótsza niż jak i duzi raczej funkcję wiatrołapu.

Przy sieni warto także przewidzieć pomocnicze pomieszczenie garderoby, lub szatni na odzież wierzchnią.

Ogólnie wejście stanowią: obszerny podest i reprezentacyjne schody, często ładne i podkreślające rezydencjonalny charakter domu.

Przy wejściu mogą pojawić się dodatkowe słupy, lub kolumny, i inne akcenty ozdobne. W hallu połączonym zazwyczaj z salonem, znajdują się eleganckie i odpowiednio wysokie schody o ponadstandardowych parametrach, panujące na drugie kondygnacje.

Kuchnie w rezydencjonalnych domach

Kuchnia, mocna i doskonale doświetlona spotyka się blisko sieni, i przy niej koniecznie pragnie istnieć pomieszczenie spiżarki.

Cała powierzchnia dzienna domu istnieje tak rozplanowana, aby tworzyć długą i piękną, dobrze doświetloną strefę, stanowiącą serce zamku.

W dłuższych domach rezydencjonalnych, przy salonie układa się również częściowo przymknięty gabinet, lub biblioteczkę. Na dole często można też znaleźć pokoje gościnne z odrębną łazienką dla turystów i domowników.

Część rekreacyjna w rezydencjach

Na pokładzie parteru, czyli w piwnicy zakłada się pomieszczenia, w którym są: przydomowy basen i układ saun wraz z łazienką, oraz domowe spa, czy dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne, takie jak domowa siłownia, lub kino domowe.

Miejsca te powinny także posiadać znaczącą wysokość – minimum 3m, i odpowiednie doświetlenie, często na dojściach komunikacyjnych.

Basen, z zapleczem, czy pomieszczenia rekreacyjne jak domowa siłownia, sala bilardowa, lub małymi kręgielnia znalezione w przyziemiu, często są stosowane jako odrębny budynek, lub zespół domów z ogromnymi przeszkleniami i łącznikiem z domem. Może zatem istnieć także osobne skrzydło rezydencji.

W ruchach komunikacyjnych, czy korytarzach można obniżyć miejscowo wysokość do np. 2.5 – 2.8m, natomiast nie mniej.

Wielkość oraz ilość poszczególnych pomieszczeń decyduje się razem z oczekiwaniami i oczekiwaniami domowników, biorąc pod opiekę wielkość rodziny.

Nie umieją to żyć przecież średnie i małe, słabo doświetlone miejsca.

Charakterystyczną cechą tej rezydencji, istnieje nie tylko jej przestronność i wygoda, jednak przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowane wnętrza, tworzące się przez całe okna i przeszklenia na otaczający rezydencję ogród.

Garaże w siedzibach.

Należy również wspomnieć o szczególnie ważnym pomieszczeniu, jakim jest garaż, bez którego niestety jest się obejść, szczególnie w budynku rezydencjonalnym, czy rezydencji.

Kiedyś garaży nie budowano, ich pracę pełniły wozownie dla powozów. Były one kierowane przy zespole budynków finansowych w licznej odległości z pierwszej siedziby.

Obecnie garaż może tworzyć odrębny dom na działce. Często stawiany jest z dowolnymi pomieszczeniami gospodarczo-technicznymi i wiatą. Powinien on wydobywać się w bezpośrednim otoczeniu domu, z swobodnym wstępem do strefy wejściowej.

Powierzchnia garaży musi istnieć relatywnie duża, o niestandardowych wymiarach, a garaż jest zwykle poświęcony na chwila samochodów. W takim garażu łatwo się parkuje zaś nie jest kłopotu z wysiadaniem, czy wchodzeniem do samochodu.

Optymalna powierzchnia komfortowego garażu to około 60m2 dla dwóch aut. Dla wszystkiego innego wjazdu zakłada się wygodne bramy wjazdowe o szerokości około 3.5m – 4m.

Innym, powszechnie praktycznym wyjściem jest garaż przy samym domu, w formie dodatkowego skrzydła, albo nawet wbudowany w strona gospodarczą rezydencji. Zawsze połączony jest z domem dla wygody użytkowników.

Koszty formy i obsługi rezydencji

Każdy, kto określa się na rezydencję, musi dzielić się ze znacznymi kosztami budowy domu, oraz dużymi kosztami eksploatacji.

Sieć będzie znacznie pracochłonna, bo styl rezydencjonalny wymaga doskonałej jakości wykonania, w szczególności perfekcyjnego wykonawstwa przy detalu architektonicznym.

Dobór materiałów ponadto jest niesamowicie prestiżowy, gdyż wybierane materiały do formy nie potrafią stanowić przypadkowe. Wykorzystuje się budulca z tak zwanej „wysokiej półki”.

Sieć w sukcesie rezydencji należy zlecić profesjonalnym firmom budowlanym również nie jest tutaj możliwości budowy systemem gospodarczym, ani jakichkolwiek oszczędności.

O charakterze rezydencjonalnym domu, decyduje bowiem dbałość o jakość wykonania, szczegóły wykończenia zarówno elewacji, oraz wnętrz, jak jeszcze obszerna i efektownie położona działka.