Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne ma tragiczne produkty dla naszego zdrowia

Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne ma fatalne skutki dla własnego zdrowia i większość nastolatków włącza Mp3 , idąc spośród lokalu i wyłącza dopiero przy zasypianiu. Często jedyną przestrzenią w słuchaniu gry jest pobyt w szkole.

Wystarczy słuchać zbyt głośno ustawionej gry z przenośnego odtwarzacza przez bardzo niż godzinę codziennie przez pięć lat, aby trwale uszkodzić sobie słuch – wychodzi z wykonanych przez Unię Europejską. Potencjalnie zagrożonych prawdopodobnie być nawet 10 milionów młodych Europejczyków. Poza słuchowe efekty działania hałasu są wynikiem powiązań drogi słuchowej z nowymi układami podstawowymi i wegetatywnymi. Bodźce słuchowe oddziałują na wszystkie elementy życia organizmu. Oddziałują na kształt krążenia, układ oddechowy, przewód pokarmowy oraz inne narządy. Hałas wpływa i na ograniczenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono, że hałas jest podstawą przedwczesnego starzenia się.

Dzięki odtwarzaczom innym możemy wszędzie słuchać muzyki. Brzmienie ulubionych utworów że nam postępować w podróży do produkcji, podczas spaceru czy na zakupach. Niektórzy ze bliskimi MP3 (MP4, iPodami itp.) naprawdę nie mogą się rozstać. Gry z małych odtwarzaczy najczęściej słuchają dzieci a młodzieży dorośli. Duża strona z nich rozwija głośność na pełen regulator. Siła dźwięku, który dołącza do ich uszu przez słuchawki może obejmować nawet 120 decybeli. Teraz już dźwięk o natężeniu 85 decybeli może stworzyć kłopoty ze słuchem. Niebezpieczne dla słuchu jest za duże odtwarzanie muzyki, nawet jeżeli nastawiona jest niezbyt głośno. Przyjmuje się, że granicą bezpieczeństwa jest słuchanie gry na stanie 80 procent maksymalnej głośności przez 90 minut. 

Najlepiej dla słuchu byłoby w zespole nie używać słuchawek, tylko odtwarzać muzykę przez głośniki. Powietrze leczy jako filtr, który rozprasza dochodzące to uszu dźwięki, przez co zatrzymują się one lżejsze dla ucha. Najbardziej krzywdzące są niewielkie słuchawki douszne, które doskonale zatykają ucho i dużo atakują słuch. Najzdrowszym stylem słuchawek są wysokiej klasy słuchawki półotwarte. 

Nie bez znaczenia jest rodzaj muzyki jakiej słuchamy. Nacisk na słuch jest także zdrowie i gra natężenia dźwięku, jak również melodia. Muzyka puszczana tzw. salwami (rock, heavy metal) mocniej uszkadza słuch niż płynna muzyka modulacyjna. 

Badania wykazują, że ważny istnieje nie ale czas przez który słuchamy muzyki, lecz również jakich słuchawek używamy a jakiej muzyki słuchami. Zdając sobie przygodę z faktu, iż młodzież trudno nakłonić do rezygnacji ze słuchania w współczesny system ulubionej muzyki, wymagamy ich skłonić do słuchania na mniej szkodliwych słuchawkach, ograniczeniu czasu słuchania oraz zachęcić do słuchania łagodniejszych dźwięków.