Samospłacajacy się dom brzmi jak marzenie. Szybko że stawać się rzeczywistością.

Reklama: Audyt energetyczny kujawsko-pomorskie

Samospłacajacy się dom brzmi jak marzenie. Szybko może stać się rzeczywistością. Jeden z liderów polskiej bankowości stworzył projekt, który składa wybudowanie 100 000 takich apartamentów w 5 lat. 

To brzmi jak utopia, ale program przygotowany przez bank, który może zaowocować budową domków jednorodzinnych a dodatkowo zawrzeć na plac sporą liczbę zielonej działalności jest całkowicie realny. Program kompleksowo rozwiązuje budowę, tworzenie i urządzenie tysięcy domów. 

Założenia programu zostały oparte na układzie wyczekiwanej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), jaka zajmuje umożliwiać budowę mikroelektrowni słonecznych (o energii do 40 kW) na domowe potrzeby i sprzedaży nadwyżki zielonej energii do budowie po pewnej cenie przeznaczonej na 15 lat. 

Dom jednorodzinny, który stanie w ramach programu ma jeden się sfinansować. Jedynym wkładem inwestora planuje być część o powierzchni minimum 2000 m2 (wymaga być ograniczona i choćby w części niezacieniona). Następnie powinien się będzie zgłosić do któregoś z oddziału i wybrać sam z projektów domu oferowanych przez bank. Dom będzie wybudowany z konkretnie przydatnych w planie materiałów budowlanych i urządzony stanie w ekologiczne rozwiązania jak kolektory słoneczne, pompę ciepła, energooszczędny sprzęt AGD, bank wskaże i producentów ogniw fotowoltaicznych. Wyliczenia banku przewidują, że właściciel takiego domu z odsprzedaży energii że wynosić pomysły miesięczne w wysokości ok. 3500 zł. Byłyby one brane na raty spłaty kredytu.

Dzięki tym materiałom realne bycie się sfinansowanie tego rodzaju inwestycji. Dziś spotyka się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Projektu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w utrzymanie przepisów zamkniętych w programie Ustawy o odnawialnych źródłach energii.