Polacy coraz częściej kupują apartamenty w punktach inwestycyjnych.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Według NBP taka inwestycja zawsze potrafi stanowić korzystna. Według nowych badań zwrot dla inwestora może tworzyć od 4 do ponad 6 proc. w relacji od miasta. Jednak żeby na zakupie bycia zarobić, trzeba zwrócić opinię na chwila czynników. Wśród nich są pozycja i wstęp do wymian, a także metody oraz produkty zastosowane przy budowie. 

Z raportu Narodowego Banku Polskiego o rynku nieruchomości w IV kwartale 2016 roku wynika, że jeszcze opłaca się kupić przebywania na wynajem. 

Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do zdobycia rentowność inwestycji domowej jest czystsza niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji finansowych oraz dopuszczona do ściąganej na placu nieruchomości komercyjnych.. Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu zyskami z najmu.

W bieżącej sprawie jeszcze więcej pań przyjmuje się na danie naszych oszczędności na rynku nieruchomości. Warunkiem powodzenia tej lokacie jest jednak dobry wybór lokalu. 

Wybierając inwestycję na zbytu nieruchomości, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację. Należy rozważyć, czy danie danej nieruchomości może rozbudować swoją uroda w perspektyw. Być chyba planowana jest modernizacja infrastruktury czy poprawa komunikacji. Jeśli wybierzemy bycie lub nieruchomość w strefie dziś mniej popularnej, mniej atrakcyjnej, która właśnie dzięki tym elementom weźmie na cenie, będziemy umieli w perspektywy więcej zarobić.

Rynek wtórny jest własne wartości – łatwiej o dobrą lokalizację, mieszkanie wykończone, i nawet częściowo umeblowane, niemal skłonne do wynajęcia. Nowe wymaga wykończenia, natomiast to możliwy koszt. Warto natomiast pamiętać, iż w pięciu z dziewięciu dużych miast monitorowanych opłaty za 1 mkw. na targu wtórnym są większe niż na prawdziwym: w Stolicy, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie (raport za luty 2017). W stolicy różnica to niemal 1000 zł na 1 mkw. 

-Wybierając nieruchomość pod kątem długofalowej inwestycji, trzeba też spoglądać na technologię, w jakiej ona jest zrobiona. Za 10 czy 20 lat ta nieruchomość będzie o tyle suchsza i trzeba rozważyć, czy to dane produkty, dana technologia będą dalej korzystne dla klientach, albo więcej będą po prostu unikać takich podejść.

Cena trwania to dopiero jedna strona medalu. Jeszcze istotniejsza jest sprawa możliwego do uzyskania czynszu z wynajmu. Najwięcej otrzymać można zbyt wysokie bycie (60-90 mkw.) w Warszawie i Wrocławiu (średnio to dość 4100 zł i 3000 zł). Najtańsze spośród wielkich miast są trwania do 38 mkw. w Bydgoszczy i Łodzi. Średni czynsz to poniżej 1100 zł, lub dwa razy mniej niż w Warszawie.

Trzecia istotna praca istnieje taka, że należy przeanalizować rynek pod kątem popytu, oferty i możliwych do zdobycia czynszów. Trzeba pamiętać, że najemcy i tworzą własne dobre preferencje. Wybierają ze względu na lokalizację, dostęp do szkole lub stanowiska pracy, a dodatkowo wielkość mieszkania. Najogromniejszym zainteresowaniem bawią się dwu- i trzypokojowe trwania w tradycyjnym rozkładzie.

Przypomina także, że kwalifikując się na inwestycję długoterminową, np. licząc w przyszłości 20 czy 30 lat spłacania kredytu, warto sięgnąć pod opiekę perspektywy demograficzne poszczególnych miast. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że spośród dużych miast tylko dwa – Warszawa i Rzeszów – będą przedstawiały w połowie stulecia więcej mieszkańców niż obecnie, a a tak są to wzrosty symboliczne. W innych lokalizacjach liczba ludności zmaleje, czyli więc z początku wyjazdu do ośrodków oferujących doskonalsze warunki życia, czy migracji do strony podmiejskich.

W sukcesu mieszkań, jakie planujemy wynająć, powinien i stosować pod uwagę to, że one nie wciąż będą wynajęte. W przypadku lokali mieszkalnych właściciele szacują, że średnio 10 miesięcy w roku są w nich mieszkańcu, a 2 miesiące są one ważne. Jednak nawet kupując miejsce dla siebie, warto myśleć jak inwestor, dlatego że możemy korzystać, nie inwestując w przebywania na wynajem, tylko po prostu kupując oraz wydając swoje zakłady lub istnienia.