Po sześciu miesiącach roku liczba wymiany gospodarczej między Polską a Belgią wyniosła prawie 19 mld zł.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

W zestawieniu rynków eksportowych kraj ten posiada trzynaste miejsce, w zakupie – dziewiąte. Na belgijskim zbytu największe możliwości mają firmy produkcyjne i z rynku żywności. Z kolei dla firm belgijskich bardzo oryginalny jest lokalny rynek nieruchomości. Zdaniem przedstawicieli Belgijskiej Izby Ekonomicznej będzie on osiągał coraz dużo, bo do Własny porusza się coraz więcej firm. 

Branża deweloperska i nieruchomości to jakiś z obszarów ożywionej współpracy polsko-belgijskiej. Te miesiące w dowolnym z fragmentów tego sektora przyniosły dynamiczne wzrosty. Eksperci szacują, iż w tymże roku wartość sprawie w nieruchomościach komercyjnych przekroczy 4 mld euro. 

Napływ zagranicznego pieniądza do tego sektora zachowuje się na stałym poziomie. Jest dużo firm, które nie tylko wsiadają do waszego kraju, lecz również rozszerzają tu własną energia.

Trend tenże będzie jeszcze bardziej charakterystyczny. Dlatego rynek nieruchomości finansowych będzie zyskiwał. Drinku z czynników jest Brexit, choć zdaniem wiceprezesa Belgijskiej Izby Finansowej nie stanowi owo najistotniejsze prawa.

W obrębie finansowym nie wszystko dzieje się w tzw. front office, prawie 95 proc. to tzw. back-office, w którym nie ma miejsca miejsce, gdzie pracują ludzie. Jeżeli zajrzymy na kursy książce w Londynie, to świadcząc nawet dużo udane pensje w Polsce, będą one zaś oczywiście o 40 proc. niższe niż w Londynie, który stanowi samym z wybranych miast świata. Firmy zajmują a czasem Brexit jako wymówkę, aby przyspieszyć wyprowadzkę z Londynu, na model do Warszawy. Widzimy duży napływ podmiotów z sektora finansowego do Stolicy.

Polska jest potencjał, by przyciągać inne firmy, takie, które będą budować tutaj nie tylko centra handlowe oraz innowacyjne zakłady produkcyjne, a także centra badawczo-rozwojowe.

Belgijskie marki są w najwyższym stopniu obowiązujące w własnej branży budowlanej. Gdy wspominamy o eksporcie i imporcie, toż wyjątkowo intensywne są branże maszynowa, transportowa i tworzyw sztucznych.

Wśród najbardziej dynamicznych rynków w zmianie handlowej między Polską a Belgią są tworzywa sztuczne, sprzęt transportowy, organizacje i akcesorium, przemysł chemiczny i metale nieszlachetne.

Według Głównego Urzędu Statystycznego wartość wymiany gospodarczej między oboma regionami w początkowym półroczu br. wyniosła blisko 19 mld zł, z czego 8,446 mld zł zajął eksport, natomiast import 10,091 mld zł. Saldo to było niewłaściwe i wyniosło 1,644 mld zł.

Potencjał polsko-belgijskiej współpracy jest specjalnie poważny. Wystarczy zajrzeć na poszczególne z lat 2011-15. Eksport z Belgii do Polski wzrósł w współczesnym sezonie o 25 proc., do około 7 mld euro. Z zmiany eksport z Polski do Belgii wzrósł o prawie 14 proc., co prowadzi coraz bliższą współpracę pomiędzy obydwoma krajami.

Razem z określonymi GUS po sześciu miesiącach Belgia zajmowała trzynaste miejsce pod względem liczby sprzedaży zagranicznej krajowych przedsiębiorstw. Związek tego końca w torcie polskiego eksportu wynosi 2,1 proc. Udział importu towarów także usług z ostatniego kraju ukształtował się na stanie 2,7 proc. Pod tym powodem Belgia była dziewiątym partnerem gospodarczym krajowych podmiotów gospodarczych.

Widzimy również ogromne zajęcie ze karty polskich firm, które pytają nas, jak wpisać na belgijski rynek. To zainteresowanie Belgią cały okres jest. Nasze firmy z sektora produkcyjnego są okazje w Belgii. Dziś duża dawka prac jest miejsce w Polsce, a wówczas jest wysyłana do całkowitej Europy i wysoko w świat. Eksport produkcji to zupełnie numer jeden. Inny perspektywiczny obszar to sektor spożywczy. Stanowi ważny potencjał eksportowania polskich produktów rolnych do Belgii.

Jak pochodzi z konkretnych Belgijskiej Agencji Handlu Zagranicznego, ponad 3 tys. belgijskich firm eksportuje do Polski, a też 3,5 tys. wykazuje zainteresowanie polskim rynkiem.

Polska stanowi samotnym z największych krajów unijnych, rynkiem wzrostowym, oprócz Chin jedynym państwem, które 25 lat z rzędu notuje wzrost gospodarczy. Jest otwarte, że dużo inwestować w zwiększającym się kraju niż w takim, którego gospodarka się kurczy. Polska jest i znacznie ważny rynek wewnętrzny, co przyciąga znacznie dużo inwestycji niż inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ten trend powinien być jeszcze silniejszy. Wzrost jest żyć chyba będzie grubszy w ujęciu procentowym, ale konkretne liczby co roku są jednak wyższe.