Pierwszym etapem do instalacji nowego domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim domy parterowe oraz budynki z poddaszem użytkowym.

Reklama: Domy Bydgoszcz

Pierwszym krokiem do instalacje nowego budynku jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim domy parterowe oraz domy z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest taki łatwy, tak toż jak różnica w kosztach. Sprawdźmy więc, który dom będzie dostępniejszy! 

Aby porównać koszty budowy domu małego także z poddaszem użytkowym musimy określić kilka ważnych założeń projektowych. Zakładamy, że oba budynki posiadają powierzchnię zabudowy 110 m2. W sukcesie budynku z poddaszem pow. zabudowy dolnej kondygnacji zajmuje 60 m2. Na poddaszu znajdzie się za to kolejne 50 m2. Oba budynki zostaną zwieńczone prostym, dwuspadowym dachem. Do lektur zatrudnimy sprawdzonych fachowców i weźmiemy materiały budowlane z niskiej półki cenowej. 

Obliczenia wskazują, że budowa domu małego jest o około 10% ważniejsza niż domu z poddaszem użytkowym o identycznej powierzchni użytkowej. Traktuje więc ruch przede wszystkim z czystszymi kosztami fundamentów oraz dachu. Koszt budowy małego domu parterowego wyniósł ponad 223 tys. zł

Budowa właściwej konstrukcji budynku zawsze generuje dość wielkie koszty inwestycyjne. Prace dzielimy tutaj na mało podstawowych etapów:

Budowa fundamentów – w wypadku domu parterowego musimy spełnić fundamenty o powierzchni 110 m2. Za wystąpienie prac ziemnych, ław i ścian fundamentowych, izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podsypkę piaskową oraz płytę chudego betonu zapłacimy ok. 21 160 zł. Koszty robocizny powinny zakończyć się w sumie 7 380 zł.

Przy budowie rodzie z poddaszem użytkowym nie musimy naprawdę długich fundamentów. Za wykonanie ław o wymiarze 60 m2 zapłacimy jedynie 15 560 zł (wraz z kosztami robocizny).

Budowa ścian nośnych – zakładamy, że na jakikolwiek 1 m2 domu parterowego przypada 1,5 m2 ścian nośnych. W wypadku domu o powierzchni 110 m2 stosuje to liczbę 165 m2. Do prac użyjemy pustaków ceramicznych + W 25. Orientacyjny koszt budowy (wraz z robocizną) powinien zamknąć się w kwocie 14 400 zł.

Powierzchnia ścian nośnych w domu z poddaszem przydatnym będzie niewiele mniejsza. Na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej przypada 1,45 m2 ścian nośnych. Za wykonanie ścian o całej powierzchni 159,5 m2 zapłacimy łącznie ok. 13 920 zł.

Budowa ścian działowych – ściany zostaną stworzone z pustaków ceramicznych + W 15. Łączna powierzchnia ścian działowych w bloku parterowym wyniesie 77 m2. Za towary i robociznę zapłacimy ok. 4 600 zł. Koszty wykonania ścian popularnych w domku z poddaszem będą takie same.

Kominy i wentylacja – W zakładzie jednorodzinnym pomocny jest 1 komin dymowy i ok. 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich zbudowania będzie taki tenże również w sukcesie domu parterowego jak także z poddaszem użytkowym. Cena tego czasu prac powinna zamknąć się w liczbie 6 600 zł (wraz z robocizną i wykończeniem kominów).

Wykonanie stropów – w lokalu parterowym możemy sprawić tańszy strop drewniany, lecz jego wielkość odpowiada powierzchni dolnej kondygnacji budynku (110 m2). Całkowity koszt towarów i robocizny powinien zatrzymać się w sumie 30 000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym wymaga użycia bardziej silnego stropu pomiędzy parterem i poddaszem. W naszych wyliczeniach uwzględnimy wykorzystanie prefabrykatów. Za strop o powierzchni 60 m2 zapłacimy około 21 000 zł. Nad poddaszem użytkowym znajdzie się strop o moc mniejszej powierzchni – ograniczony przez krzywizny dachu. Będziemy potrafili jeszcze zastosować strop drewniany, gdyż strych nie będzie mocno używany. Za strop o powierzchni 45 m2 zapłacimy ok. 12 300 zł. W cenie więc stropy w budynku piętrowym będą jadły ok. 33 300 zł, więc o 10% wysoce niż w domu parterowym.

Elewacja zewnętrzna – w sukcesu domów parterowych możemy otrzymać zasadę mówiącą, że na 1 m2 powierzchni dolnej kondygnacji przypada 1,4 m2 powierzchni elewacji zewnętrznej. W bliskim wypadku przynosi to cenę 154 m2. Do ocieplenia użyjemy styropianu gr. 15 cm. Elewacja zostanie wykończona doskonałej form tynkiem akrylowym. Łączna cena towarów i robocizny to koszt rzędu 18 000 zł.

Pamiętajmy, że lokale z poddaszem użytkowym są nieco dużo zwartą bryłę, co przesuwa się na małe zmniejszenie powierzchni elewacji. Zakładamy, że cała liczba ścian do ocieplenia stanowi w obecnym faktu 144 m2. Koszt wykończenia elewacji to ok. 17 tys. zł.

Schody – w domu z poddaszem użytkowym musimy wykonać dodatkowe schody (najlepiej jednozabiegowe). Szacujemy, że orientacyjny koszt ich budowy to 4 000 zł.

Łączny koszt budowy konstrukcji budynku wyniósł 102 000 zł w sukcesie domu parterowego, oraz 95 000 zł w przypadku lokalu z poddaszem.

Różnice w kosztach budowy lokali o identycznej powierzchni przydatnej będą najznakomitsze teraz na stanie budowy dachu.

Dom parterowy o powierzchni użytkowej 110 m2 wymaga wykonania przestronnego dachu. Szacujemy, iż jego wielkość wyniesie ok. 165 m2. Wykonanie stabilnej więźby dachowej o takich rozmiarach pochłonie ok. 12 750 zł. Jako poszycie posłuży membrana dachowa, która zwiększy koszty o dodatkowe 1 900 zł. Pokrycie zbudujemy z doskonałej kondycji blacho dachówki. Jej zakup oraz montaż nie powinien przekroczyć 14 200 zł.

Dach wieńczący dom z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszą powierzchnie. Szacujemy, iż na dowolny 1 m2 powierzchni zabudowy budynku przypada 1.5 m2 dachu (zatem w własnym fakcie będzie więc ok. 90 m2). Całkowity koszt wykonania więźby, poszycia z membrany oraz pokrycia z blacho dachówki powinien zamknąć się w liczbie 15 750 zł.

Istotnym aspektem wykończenia dachu będą także rynny, okna i wyłaz. Dach domu parterowego wymaga ok. 55 mb orynnowania. Wybieramy trwałe rynny z PCV, których zakup i montaż nie przekroczy 3 600 zł. Z zmian za standardowy wyłaz zapłacimy ok. 400 zł. Na dachach domów parterowych nie musimy wydawać dodatkowych okien.

Dla porównania, orynnowanie dachu rodu z poddaszem użytkowym wyniesie ok. 25 mb. Zapłacimy za nie ok. 1 650 zł. W dachu umieścimy 4 okna uchylno-obrotowe (4 400 zł) oraz standardowy wyłaz (400 zł).

Kolejnym kosztem związanym z wykończeniem dachu będzie spełnienie podbitki okapu. Także również w obecnym przypadku więcej damy w podczas prac związanych z domem parterowym. W wypadku domu parterowego podbitka okapu będzie uznawała ok. 55 m2. Tymczasem górna kondygnacja rodu z poddaszem jest wiele niższa, co przekłada się na ograniczenie rozmiarów podbitki do 35 m2. Koszt jej sprawienia wynosi ok. 3 700 zł (w bloku parterowym) oraz 2 400 zł (w rodu z poddaszem użytkowym).

Istotnym wydatkiem będzie też wykonanie docieplenia. W wypadku domu parterowego wystarczy docieplić drewniany strop o powierzchni 110 m2. Koszt tego przedsiębiorstwa to ok. 10 200 zł. Z organizacji w rodzie z poddaszem użytkowym musimy poprowadzić ocieplenie po ścianach i skosach. Szacujemy, że na jakiś 1 m2 górnej kondygnacji budynku przypada 1,4 m2 powierzchni do ocieplenia. Zatem w bliskim przykładowym domu trzeba docieplić 90 m2. Łączna cena artykułów i robocizny to niecałe 8 500 zł.

Łączny koszt budowy dachu wyniósł 49 tys. zł w sukcesie domu parterowego oraz 33 tys. zł w przypadku budynku z poddaszem.

To końcowi czas wydatków związanych z siecią naszych przykładowych domów. Koszty podzielimy na kilka kategorii:

Posadzki – w zakładzie parterowym należy zrobić jedną posadzkę o powierzchni 110 m2. Za posadzkę na gruncie wraz z pełną izolacją przeciwwilgociową i termiczną zapłacimy ok. 6 500 zł. Z serii w domu z poddaszem musimy wykonać posadzkę na gruncie (60 m2) oraz posadzkę na piętrze (50 m2). Posadzka na piętrze będzie względnie tańsza w zrobieniu ze względu na zabieg konieczności wykonania dodatkowych izolacji. Całkowity koszt obu posadzek powinien zakończyć się w kwocie 5 600 zł.

Tynki – powierzchnia użytkowa obu budynków istnieje taka sama. Możemy zatem założyć, że łączna powierzchnia ścian i sufitów do tynkowania dodatkowo będzie zgodna. Określamy ją na 396 m2. Materiały niezbędne do otynkowania takiej powierzchni (wybieramy tynk gipsowy) będą jadły ok. 5 500 zł. Robocizna to nowy wydatek rzędu 6 100 zł. Łącznie za tynki zapłacimy ok. 11 600 zł.

Parapety – w obu domach zamontowaliśmy taką samą liczbę okien ściennych. Zatem powierzchnia parapetów jeszcze będzie taka sama. Szacujemy, iż na wszystek 1 m2 przypada łącznie 0,3 mb parapetów zewnętrznych a psychicznych. We tłu umieścimy 16,5 mb parapetów z PCV. Ich dostań i montaż powinien zakończyć się w liczbie 1 300 zł. Z zmianie za 16,5 mb parapetów zewnętrznych z aluminium zapłacimy kolejne 1 700 zł (z montażem).

Instalacja elektryczna – zakładamy, iż w obu budynkach otrzymuje się 88 punktów instalacji elektrycznej. Zakup niezbędnych produktów oraz wynajęcie sprawdzonego elektryka będzie kosztować ok. 8 600 zł.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – przyjmujemy, iż w obu budynkach wybiera się 12 punktów instalacyjnych. Przystępna stawka wykonania jednego tematu to 400 zł (produkt i robocizna). To za wykonanie 12 punktów zapłacimy ok. 4 800 zł.

Ogrzewanie – powierzchnia do ogrzewania w obu budynkach to 110 m2. Koszt wykonania odpowiedniej instalacji grzewczej wraz z grzejnikami to ok. 9 800 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie kup istotnych elementów wyposażenia kotłowni ( ok. 15 000 zł.) oraz kotła na paliwo stałe. Za przyzwoitej kondycje kocioł gazowy zapłacimy 2 000 zł. Będzie obecne swój ostatni wydatek połączony z siecią domu.

Łączny koszt wykończenia wnętrza wyniósł w obu przypadkach po niecałe 70 000 zł.

Który budynek będzie popularniejszy w instalacji?

Z zdjęcia powyższych kosztów wynika, że koszt wybudowania budynku parterowego o powierzchni zabudowy 110 m2 wynosi ponad 223 tys. zł. Za wybudowanie domu z poddaszem zapłacilibyśmy ok. 200 tys. zł. Przypomnijmy, że powierzchnia zabudowy zewnętrznej obu domów istniała taka taż. Warto zawsze mieć, iż w sukcesu poddasza użytkowego odchodzi nam powierzchnia schodów oraz niskich skosów. Faktyczny metraż popularny będzie w niniejszym przypadku kilka mniejszy.

Z powyższej analizy wynika, że budowa rodu z poddaszem jest coś tańsza. Oszczędności ponosimy głównie podczas wykonania mniejszego fundamentu i relatywnie niskiego dachu. Kompaktowa bryła takiego budynku sprawia, że koszt budowy w przeliczeniu 1 m2 powierzchni użytkowej wydaje się stanowić szczególnie udany. Warto jednakże zaznaczyć, że część domów parterowych posiada mniejszą powierzchnie niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym. Mniejsza powierzchnia przesuwa się na minimalizacja kosztów inwestycyjnych. Dlatego przed podjęciem końcowej decyzji o zrobić indywidualny kosztorys inwestycyjny.

Jak już załatwimy wszelakie procedur połączone z architekturą budynku oraz sprawimy wyboru pomiędzy domem parterowym, a takim z poddaszem – warto poszukać dobrej firmy budowlanej – takiej, która połączy dobrą cenę z ogromną wartością wykonania. Najlepiej zebrać oferty od kilku nazw oraz tylko po wybrać najbardziej odpowiednią. Istnieje toż przecież uciążliwe, wymaga wyszukania i kontaktu z wieloma wykonawcami, kilkukrotne opisywanie inwestycji itd.