Pierwszy ekran OLED w dużej produkcji odnalazł się jeszcze w 2004 roku

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

W 1989 roku na Uniwersytecie Cambrige odkryto zjawisko emisji światła na polifenylenowinylenie, czyli polimerze. Poznanie to dało powstanie diod LED wytwarzanych ze udziałów organicznych. Organiczne diody są znacznie wyższe niż te stare i znakomicie kształtują się do prac wyświetlaczy. Pierwszy ekran OLED w licznej produkcji odnalazł się jeszcze w 2004 roku. Wtedy Sony pokazało swojego palmtopa CLIE PEG-VZ90. Sony w 2007 roku pokazało też pierwszy telewizor OLED XEL-1, nosił on przekątną zaledwie 11-cali. Później swoje prototypowe urządzenia pokazywał m.in. Samsung. Coraz częściej otworzyły się pojawiać też smartfony również inne akcesoria z niskimi ekranami OLED. A właśnie w 2013 roku do dużej produkcji trafiły telewizory LG OLED. Pierwszy 55-calowy telewizor OLED zadebiutował w Polsce w grudniu 2013 roku, miał rozdzielczość Full HD i korzystał 40 tysięcy złotych. W roku 2016 jego następcę możemy zyskać już za niecałe 7 tysięcy złotych, co stale jest ciężką kwotą w przyrównaniu do ekranów LCD o takiej samej przekątnej i rozdzielczości.

LED czy OLED… A co za różnica, przecież to jedynie jedna litera w projekcie. W rzeczywistości technologie też są zupełnie inne. Telewizory LED toż właściwie dobrze LCD LED, diody LED dane są z końca lub na ścianach telewizora i podświetlają matrycę LCD. W telewizorach OLED mamy pełny panel diod organicznych, gdzie każda dioda płaci za jedni piksel, a przed nimi szukają się filtry które zmieniają światło na zdrowy kolor tak, abyśmy popatrzyliśmy na ekranie odpowiedni obraz. To właśnie fakt, że wszystek piksel świeci niezależnie stanowi samotnym z najpopularniejszych plusów ekranów OLED. Poza tym panele OLED są niezwykle smukłe i nic praktycznie je wyginać, czy robić z nich własne kształty.

Pojawienie się technologii OLED w telewizorach to wprowadzenie zupełnie innej marek, jaka nie była wygodna, ani dla ekranów LCD, ani telewizorów plazmowych. Wszyscy maniacy obrazów w kinie domowym zachwycają się czernią, jaka jest rozważna i ważna, a jeszcze dużym kontrastem. W wypadku LCD LED nawet przy dużym tylnym podświetleniu nie przedstawia się uzyskać perfekcyjnie czarnego koloru oraz trzymają np. jaśniejsze otoczki wokół pozostałych czynników. Wśród telewizorów LCD LED najbliżej sytuacji i efektu jaki robi OLED, jest telewizor Panasonic DX900, tylko istnieje on niezwykle duży, wymaga odpowiedniego chłodzenia i korzysta 18 tysięcy złotych za wersję 65-cali. Lub w kwocie nieco tanio niż OLED LG. Także inne parametry obrazu w telewizorach OLED są na niezwykle cennym stopniu, jednak są już podobne do tego, co proponują w tej chwili topowe ekrany LCD. Świetnie odwzorowane kolory, dobra płynność w związaniu z rewelacyjnym kontrastem i oryginalną czernią dają ogromne wrażenia. Do tego telewizory OLED są naprawdę smukłe.