Orionidy stanowią rój meteorów, bezpośrednio skojarzony z kometą Halleya.

Orionidy stanowią rój meteorów, bezpośrednio skojarzony z kometą Halleya. Ich luby kończą się na pograniczu konstelacji Bliźniąt oraz Oriona. Obserwacja tego dziwnego zjawiska astronomicznego jest możliwa pomiędzy 2.X. a 7.XI., jednak szczytowy poziom posiada 21 października. Zjawisko, jakie wówczas możemy oglądać z Ziemi, na niebie określane jest zwykle „Nocą spadających gwiazd”. W moc miejscach ludzie widzą się, żeby je dostrzegać, np. na trawach czy plażach.

W sezonie październikowej nocy spadających gwiazd Orionidy pojawiają się na niebie w ilość 20-30 w układu jednej godziny, a och prędkość osiąga 66 km/s. Rój ten opisywany jest poprzez lekarzy z astronomii mianem niezwykle stabilnego i dodatkowo posiadającego stosunkowo długi okres maksimum. 

Stoi on bowiem zwykle około 5 dni. Wówczas ZHR-y pozostają na stanie 20-30 na godzinę. 

Prezentując się z ważnymi materiałami, jakie tanie są na świecie, można określić, że tak zawsze występował rój Orionidów.

Dlaczego? Pierwsze relacje na jego temat znajdujemy już z tradycyjnych chińskich kronikach.

Natomiast zapisy z obszarów europejskich pochodzą właśnie z XIX wieku natomiast są powiązane z obserwacjami dokonanymi przez A.S. Herschela.

Pomówmy o częstotliwości.

Z wszą pewnością, rój Orionidów zaliczany jest zbyt drink ze solidniejszych i szybko powtarzalnych grup meteorów, które możemy obserwować z Ziemi.

Pomimo więc od czasu do momentu dają mu się mniejsze lub większe zmienności – psoty.

Przykładem takiej niespodziankowej działalności jest działanie, które zawierało stanowisko w 1933 roku, gdy to obserwatorzy, powstający z Niemiec i Holandii donieśli rano 18 października o przygotowaniu się wzmożonej aktywności Orionidów.

Obecnie w drugiej chwili obserwowano ZHR-y na poziomie około 30, co stanowiło ceną co najmniej 2-3 krotnie większą z tych, które pojawiały się w poprzednich latach.

Kolejny przykład pojawił się w roku 1995, jak to pewne obserwatoria ze Posiadaj Zjednoczonych oraz Polski poinformowały o wyraźnym wzroście prace w samym granica.

Z wielkiego punktu widzenia bardzo popularne były ponad lata 2006 oraz 2007, gdyż wtedy w toku zrobienia swojego wartość Orionidy biły kolejne rekordy, bo ich praca w niektórych momentach docierała do 50-70 na godzinę.

Także w roku 2006 częste były częste jasne zjawiska, tzn. bolidy.

W drugich latach pracę zaczęła powoli spadać, natomiast nie od razu wróciła do tradycyjnej.

Rok 2008 przyniósł możliwość obserwowania około 40 meteorów w układzie jednej godziny, w sezonie szczytu, czyli w dniach 21-22 października.

W zbliżony sposób wyglądały lata 2009-2011. Jednak teraz w latach 2014-2016 aktywność stała się standardowa dla tego roju.

Najwyższy Orionid zauważony pozostał w nocy z 18 na 19 października przez Naszą Sieć Bolidową.

Jego światło pochodziło z wysokości 168 kilometrów. Nosi nazwę bolid PF191012Myszyniec, który wykazuje dzień na stanie 14,7 mag.

A co wysoce – stabilność czy niespodzianki?

Ujawnia się, że nieregularne wartość i niespodzianki, jakie funduje rój Orionidów, są w wszyscy wytłumaczalne.

Najprawdopodobniejszą hipotezą jest, iż oddziałuje na nie przyciąganie Jowisza.

Wykazuje on dlatego 12-letnią powtarzalność swojej prace.

Tak a z roku 2017 powinien nastąpić kolejny przyrost aktywności roju, aby możliwe było następstwo jego granica w latach 2018-2020.

Ten ważny rój meteorów jest idealnie duży i nasuwający się regularnej obserwacji również z półkuli południowej, jak i północnej.

W terenie naszej szerokości geograficznej radiant Orioidów wschodzi na niebo około godziny 19 UT.

Natomiast około godziny 3 UT panuje na wysokości nieco przekraczającej 50 stopni i aż do świtu uważa się stosunkowo wysoko nad horyzontem – w ostatnim wyjątku jest wówczas idealny do oglądania w następnej połowie nocy.

W okresie jak rój Orionidów robi swoje wartość, staje się niezwykle popularnym zjawiskiem nawet dla bardziej postronnego obserwatora.

Na niebie ważne jest bowiem przez co najmniej kilka godzin zjawisko, które powoduje wrażenie, jakby gwiazdy spadały spośród niego regularnie na ziemię.

W aktualnym etapie coraz powszechniej układają się specjalne wydarzenia lub umówione grupki ludzi wspólnie oglądają piękny spektakl natury.

Najzdolniejsze do owego priorytecie będą lokalizację możliwie jak szybko oddalone od miejskiego światła – pola w małych, oddalonych od centrów wsiach, plaże, gdzie nad samą wodą nie ma silnych zabudowań i latarni czy leśne łąki.

Warto zadbać, aby sztuczne światło nie zakłócało nam tegoż dużego widoku.

Jeśli jeszcze pogoda obejdzie się z nami łaskawie i niebo będzie bezchmurne jesteśmy poważną możliwość przeżycia niesamowitego spektaklu i respektowania go na domowe oczy, w ciele przyjaciół, z linią lub najbliższą osobą, gdyż potrafi toż więcej być niezmiernie romantyczne przeżycie.

Październikowa noc spadających gwiazd jest znaczenie corocznie, pod efekt ostatniego miesiąca a stanowi idealnie ważna z jakiejś półkuli, jednak o nowych porach nocy.

Warto zatem ciepło się ubrać, zabrać ze sobą śpiwór do okrycia i koc termiczny, termos z trudną herbatą oraz prowiant i doceniać ten wyjątkowy widok.

Doświadczenia z pewnością będą ważne i po takim przeżyciu łatwo będziemy kwalifikować się na przechodzenie w kolejnych, tego typu wspólnych obserwacjach nieba.

W wybranych miejscowościach oficjalnie montowane są, takie „imprezy” wtedy na trasach znajdziemy plakaty i duży zakres reklamy na naszych serwisach internetowych.

Dodatkowo powszechnie tworzą się grupy pasjonatów z użyciem najpopularniejszych serwisów społecznościowych, gdzie może jednocześnie dowiedzieć się jak częste będzie dane doświadczenie a ile osób poza tobą zamierza użyć w nim udział.