Ogrodzenie pragnie żyć nie tylko wspaniałe i bezpieczne.

Reklama: Ogrodzenia aluminiowe Bydgoszcz

Ogrodzenie wymaga żyć nie tylko pewne i wygodne. Ponieważ będziemy spożywa codziennie oglądać, winno istnieć jeszcze piękne i przystosowane do gustu domu. Porównaj cechy oraz wady ogrodzeń z drzewa, klinkieru czy kamienia. 

Mamy do wyboru gatunki liściaste, iglaste oraz drewno egzotyczne. Istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji mają racji drzewa i zasobność portfela. Drewno zastosowane do spełnienia ograniczenia będzie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – zmian temperatury, wiatru, promieniowania UV, opadów. Dlatego trzeba wybierać gatunki mało podatne na pękanie.

Spośród liściastych to przede wszystkim drewno dębowe, mniej pewne jest jesionowe, akacjowe, wiązowe i najmniej odporne, ale wielkie jest olchowe i osikowe. Najłatwiej niszczeje drewno z lipy, topoli, wierzby, brzozy i jaworu.

Wśród gatunków iglastych najodporniejsze, a i miłości jest drewno modrzewiowe, tańsze oraz mniej pewne jest sosnowe, świerkowe i jodłowe. Najczęściej jednak ogrodzenia drewniane szykuje się z dość trwałego i ł łatwo dostępnego drewna sosny albo ze świerku. Z prostej, odpornej, ale bardzo droższej dębiny szykuje się zwykle tylko słupki.

Ogrodzenia z kamienia są ciężkie, więc pragną istnieć osadzane na gruncie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm).

Jeśli mur z kamienia uważa być sporządzony ze skał porowatych – piaskowców lub wapieni – wskazane jest stworzenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej, na przykład z dwóch warstw papy na lepiku. Co 10 m należy wykonać dylatację, która zapobiega pękaniu muru spowodowanemu nierównomiernym osiadaniem gruntu. Kamienny mur musi liczyć grubość co najmniej 30 cm (tylko nie tanio niż 1/5 jego wysokości).

Do łączenia kamieni dostosowuje się zaprawę cementową (1:3 lub 1:4). Ważna ją kupować konfekcjonowaną w workach. Wygląd muru w szybkim stopniu chce od spoinowania. Rysunek muru można podkreślić, wypełniając spoiny zaprawą w niektórym kolorze.

W okresie murowania ogrodzenia oraz podczas spoinowania należy uważać, żeby nie przyjąć do zaschnięcia zaprawy na kamieniach, bo gdy stwardnieje, bardzo niestety ją uniknąć.

Klinkier jest silny na leczenie mrozu, wody, zanieczyszczeń powietrza. Nie mieli się, nie porasta glonami. Nie chce konserwacji, jedynie mycia co każdy czas.

Bo to środek ceramiczny wytwarzany z takich samych materiałów jak dachówki, jest równie długowieczny niczym one. Dlatego też ogrodzenia z klinkieru są stałe i pasują prawie do wszelkiego domu, od utrzymanego w stylu dworkowym do bardzo nowoczesnego.

Do wyboru jesteśmy sporo odcieni i kształtów cegieł klinkierowych. Łatwo więc dobrać je do kolorystyki budynku. Oprócz rdzawoczerwonych można zdobyć elementy utrzymane w rozmaitych odcieniach szarości, żółci, brązu, czerwieni, a ponadto białe (choć kosztują więcej z tamtych). Do wyboru są też cegły cieniowane, których kolor jest inny.

Powierzchnia elementów klinkierowych może zawierać inne faktury – być dobra lub ryflowana, a także nieregularnie nierówna. Klinkier dobrze koresponduje z pozostałymi środkami budowalnymi – drewnem, metalem czy tynkiem. Decydując się na wybudowanie z niego płotu, zyskujemy trwałe ogrodzenie, które w niezmienionym stanie przetrwa lata.