Ogrodzenie działki wymaga być stosowane wewnątrz granicy nieruchomości, zawsze warto porozumieć się z właścicielami sąsiednich nieruchomości

REKLAMA: http://wwd.net.pl/

Ogrodzenie działki wymaga być montowane za granicy nieruchomości, ale o porozumieć się z właścicielami sąsiednich nieruchomości i wybudować je w rodzin rozgraniczenia – z ewentualnym uwzględnieniem podziału kosztów. Natomiast zamiar postawienia ogrodzenia od ściany ulicy (drogi) musimy zawiadomić w starostwie powiatowym i – przy braku sprzeciwu w toku miesiąca – możemy podjąć do jego budowy.

Ogrodzenie na czas budowy

Ograniczenie jest wskazane, aby na czas budowy zabezpieczyć posesję przed dostępem osób postronnych (chroni nas te, jeżeli na targu budowy dotrze do wypadku osób niepołączonych z pracami budowlanymi). Jeśli kraj jest wyraźnie poważny, ogrodzić możemy tylko obszar konieczny do sterowania prac budowlanych, transportu i przechowywania materiałów. Ogrodzenie takie staramy się postawić możliwie kilka lub skorzystać materiałów zezwalających na późniejsze wykorzystanie ich do instalacji ogrodzenia docelowego.


Najprostsze ogrodzenie tymczasowe postawimy z zastosowaniem słupków drewnianych i tzw. siatki leśnej (1 m siatki o wysokości 150 cm kosztuje 3-5 zł). Na słupki doskonale dodają się żerdzie sosnowe o średnicy 7-10 cm i długości ok. 2 m (6-8 zł/szt.). Umieszczamy spożywa w odstępach co 3 m, w dołkach o głębokości 40-50 cm. Siatkę leśną montuje się do słupków przy zastosowaniu zaginanych gwoździ, co powoduje na swobodne rozpięcie ogrodzenia. W narożnikach oraz przy wjeździe słupki warto także ustabilizować skośnymi podporami.

Zamiast słupków drewnianych można można nabyć stalowe. Wydajemy je w wykopie o wielkości ok. 40 cm i zalewamy betonem; nie można ich osadzać dokładnie w okolicy, gdyż szybko skorodują. W perspektywie takie słupki ważna będzie użyć do sieci ogrodzenia docelowego – wystarczy wykopać je razem z platformą i przekazać w nowe miejsce.

Trwałość ogrodzenia tymczasowego zależy często z odporności drewnianych słupków na butwienie – z zasady nie przekracza 2-3 lat. Ważna ją zwiększyć poprzez okorowanie i zabezpieczenie końcówki, jaka zostanie dana w sensie.

Ogrodzenie z siatki na dłużej

Ogrodzenia z siatki prowadzonej są dość dobre do samodzielnego wykonania; problem może jedynie działać jej naciągnięcie, skoro nie mamy odpowiednimi narzędziami. Alternatywnym rozwiązaniem może żyć forma ogrodzenia z paneli drucianych, dostępnych w drugich odmianach i kolorach (fot. w kółku).

Do instalacje typowego ogrodzenia z grupy plecionej służą słupki stalowe o wysokości 2 m, z przelotkami i kapturkiem zakrywającym wierzch słupka. Potrzebne więcej są rozpórki

do słupków narożnych a przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. Najpopularniejsze słupki rurowe o średnicy 40-50 mm z powierzchnią ocynkową lub malowaną kosztują 20-30 zł za sztukę.

Trwałość ogrodzenia zależy zwykle od rodzaju siatki, a zwłaszcza – średnicy drutu, z którego jest stworzona. Nie winien być on węższy niż 3 mm.

Typowa siatka ma wysokość 1,5 m; wielkość oczek to 60 x 60 lub 70 x 70 mm. Drut może żyć tylko ocynkowany lub więcej powleczony warstwą PVC. Pamiętajmy jednak, że rdzeń drutu powlekanego jest mocno dłuższy niż średnica zewnętrzna, co jest szacunek na jego moc. Przykładowo – siatka powlekana o średnicy 3,7 mm ma sens 2,5 mm zaś jest o 6-8 zł droższa niż siatka z takiego samego drutu jednak bez PVC.

Zasadność zakładania siatki powlekanej jest więc dość problematyczna, zwłaszcza iż jej moc potrafi się ograniczyć w zysku uszkodzeń powłoki. Znaczna różnica w rozszerzalności cieplnej byliśmy i PVC sprawia, że powłoka popęka – wtedy woda zacznie istnieć w szczelinach, powodując szybką korozję stalowego rdzenia.

Siatka stalowa, która nie jest narażona na agresywne oddziaływanie czynników atmosferycznych (np. kwaśne deszcze), może przejść nawet kilkadziesiąt lat. Ceny dobrych siatek, zależnie od grubości drutu i powłoki, wahają się zwykle od 15 do 20 zł/m.

Podmurówka nie jest niezbędna, jeśli natomiast się na nią decydujemy, najlepiej sprawić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można jeszcze skorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, stawiane na sucho dzięki kontaktom z wycięciami, w jakie układane są betonowe „deski” i słupki.