Moment, w jakim kwiaty zaczynają schnąć, nie musi oznaczać, że powinny one wylądować w koszu

Reklama: Kwiaciarnie w Bydgoszczy

Moment, w którym kwiaty zaczynają schnąć, nie musi oznaczać, że powinny one wylądować w koszu. Jest bardzo dużo prostych, i dodatkowo efektownych sposobów na nadanie roślinom drugiego bycia. Jak to ważna to zrobić?

Na początek warto jednak skoncentrować się na tym, w jaki sposób odpowiednio kwiaty ususzyć, aby nadawały się do ponownego wykorzystania. Właściwie jest suszyć rośliny w wazonie, a tylko te, jakie zajmują stałe łodygi. To i o umieszczać na dno naczynia wodę, aby schnąc nie straciły swojego koloru. Drobniejsze kwiaty, takie jak róże, powinno się wieszać głowami w dół. Przy niektórych roślinach polnych, o je ususzyć na płasko – na przykład włożyć do zeszytu i dać na nim pozycje – dzięki temu wilgoć zostanie wciągnięta przez papier.

Pierwszą metodą, dzięki której można skutecznie wykorzystać wysuszone kwiaty, jest asamblaż. Polega on na ostatnim, że za pomocą przedmiotów czy ich bezużytecznych elementów, zakłada się artystyczne kompozycje przypominające kolaż. Do ich stworzenia konieczne będą kwiaty w fazie rozkwitu, ale jeszcze liście. Pomocna będzie też masa z makulatury i wody, którą polewa się kwiatostany leżące na końcu z trawy (czy z czarnego). Po wysuszeniu na słońcu takiej wagi i ściągnięciu maty, asamblaż jest prawie gotowy. Wystarczy go więc włożyć do ramki, by był się oryginalną ozdobą domu lub prezentem dla ukochanej osoby.

Płatki kwiatów, które zasychają, można jeszcze przerzucić z wazonu w przyszłe naczynia, na dowód do słoiczka, aby nadal cieszyły oko. Wystarczy nałożyć na jego dno trochę drobnych kamieni, a na nie przesuszone płatki kwiatów, całość obwiązać wstążką i estetyczna ozdoba gotowa. Podobną dekorację można zrobić ze tradycyjnej żarówki. Po wyjęciu z niej wszystkich elementów, wprowadzić w środek trochę suchych kwiatów, a metalową część obwiązać sznurkiem, by kwiecista żarówka mogła zdobić wnętrze.

Licząc w momencie jesienno-zimowym za latem, bardzo pozytywne mogą pokazać się suche bukiety, które przypomną o kwitnących wtedy kwiatach. Tego standardu kompozycje dobrze wyglądają w prostych naczyniach – między drugimi w garnkach czy miedzianych dzbanach. W budowaniu takich bukietów nie ma ustalonych reguł – podobnie, kiedy z świeżo ciętymi kwiatami, dzieli się inwencja twórcy i to, do których roślin jest dostęp, a ponadto jakie spośród nich po ususzeniu ładnie się prezentują.

Środków na zastosowanie przesuszonych kwiatów i przesłanie im więcej blasku nie brakuje. Tak naprawdę, same co wiąże przy zakładaniu takich pracy, to myśl, a drodze istnieje stale więcej, niż te podane w tekście. Warto natomiast nimi się zainspirować i otworzyć samemu coś stworzyć, bowiem z usychających kwiatów można przygotować dużo dużych ozdób.