Doły w trawniku? Można je polubić. A jeżeli po deszczu siedzi w nich woda, zwykle zakłada się je zdradzić i poczekać, aż urośnie nowa trawa.

My służymy rozwiązanie niewymagające czekania Różnice w zieleńcu są często skutkiem niestarannych przygotowań do jego prowadzenia. Tylko potrafią się pojawić nawet tam, gdzie teren przyszłego trawnika nie tylko skopano i zagrabiono, ale również polewano i ubito walcem, po czym tak wyrównano. Na takim terenie przyczyną nierówności pewno być niejednorodność podłoża. Nawet na małej porcji mogą bowiem być granice między gruntem piaszczystym a gliniastym, z których każdy – zwłaszcza po spulchnieniu – inaczej osiada. Nierównomierne osiadanie że żyć same zrobione przeprowadzanymi wcześniej na części pracami ziemnymi, o których nie wiemy. Jest też, że teren osiada w pomieszczeniu, gdzie przed laty zakopywano śmieci. Nierównomierne osiadanie istnieje więcej częste na częściach, na jakich przed wystawieniem ich na aukcję zasypano gruzem czy dowiezionym gruntem naturalne lub sztuczne zagłębienia terenu czy mieszkania podmokłe.

Zostawić, gdy jest, czy poprawiać? 

Jeśli zagłębienie na wypielęgnowanym trawniku nie szpeci go, nie utrudnia strzyżenia trawy, a ta żyje w nim równie dobrze jak na drugim obszarze, można je po prostu polubić. Projektanci czasami wykonują takie zagłębienia, aby urozmaicić wygląd ogrodu. Poprawiać warto ale taki trawnik, na którym:

nierówność jest przeszkodą (np. utrudnia gry sportowe),

trawa w znaczeniach zagłębionych jest coraz gorzej, i zamiast niej pojawiają się mchy, sitowie także wyjątkowe rośliny podmokłego środowiska,

robią się kałuże, po których – gdy wyschną – zostaje brzydki, mulisty ślad, i woda nanosi tam różne zanieczyszczenia (nasiona, płatki kwiatów, liście).

Kiedy nierówność zacznie przeszkadzać, poprawianie trawnika zwykle przenosi się na później. Zazwyczaj żal psuć gotową murawę, oraz w czasie trudno znaleźć dobrzy moment, by trawnik wyłączyć na określony okres z właściwego użytkowania. Oto więc alternatywa: zamiast niszczyć trawnik i wysiewać nowy – bierzemy go i planujemy na ogromniejszym stopniu. W współczesnym sensu w środowisku, jakie ma żyć podwyższone, wycinamy pasy darni i zwijamy je jako dywan. Potem zasypujemy nierówność ziemią i ubijamy ją, natomiast na skutku rozwijamy darń i innego dnia możemy pracować po wyrównanej murawie.