Dobór odpowiedniej bramy wymaga wiele trudności, wyjść jest jeszcze bardzo. Jedym z nich jest brama samonośna.

Reklama: Deweloper Bydgoszcz

Dobór dobrej bramy nastręcza wiele trudności, rozwiązań jest coraz więcej. Jedym z nich stanowi brama samonośna. O czym warto wiedzieć przyjmując się na takie podejście? Czym brama przesuwna, szynowa rożni się z tej samonośnej?

Przede wszystkim w bramach przesuwnych wskazane jest zainstalowanie specjalnych prowadnic, jakie pragną być umocowane do podłoża. Podłoże pod takie prowadnice musi być znacznie zapłacone i profesjonalnie przygotowane, w przeciwnym razie pojawią się kłopoty z prostym przesuwaniem bramy. W dolnej części bramy spotykają się specjalne rolki, które zbierają nadmiar zabrudzeń. Rolki poruszają się zaś po szynie. Wszystko idzie sprawnie, do momentu pierwszych opadów śniegu, wówczas swobodne otwieranie zapewne żyć skomplikowane – śnieg i zalegający lód skutecznie widać tą czynność wręcz uniemożliwić. Na tym miejscu dobrze pokazuje się rozwiązanie tj. brama przesuwna – ponieważ sama brama nie wymaga zamontowania żadnych prowadnic.

Brama samonośna przekłada się tylko na rolkach, co zła umieszczanie się tam zanieczyszczeń (nie ma szyny). Rozwiązanie jest ustalenie droższe, ale wygodniejsze. Skrzydło bramy przesuwnej samonośnej pragnie liczyć jednak przeciwwagę (która decyduje zwykle około 45 % długości bramy) co wymaga i wiele miejsca. Skrzydło bramy samonośnej jest trochę zawodne, przekłada się ono wjazdem również nie ma najmniejszego związku z tworzywem (zwykle odległość od niego więc 5 do 10 cm)). Dzięki temu występujące liście czy lód nie przeszkadzają w otwieraniu/zamykaniu się bramy. Ze względu choć na wspomniane rozmiary bramy, jest ona znacznie cięższa z tej doskonałej szynowej. Z tego tez powodu lepiej wyposażyć ja w napęd automatyczny. 

System komputerowy daje szansa wyposażenia bramy samonośnej w różne dodatkowe mechanizmy (czujniki czy fotokomórki). Idzie wtedy na zachowanie już uruchomionej bramy w wszystkim przypadku kontaktu z przeszkodami niespodziewanym wejściem dziecka w jej światło.

Żeby wybrać odpowiednio bramę warto zwrócić opinii na ostatnie, jak przeważnie będzie tworzona. Bramy samonośne szczególnie dobrze ‚spisują’ się na obiektach dużych, o charakterze przemysłowym. Warto zdawać sobie sprawę, że napęd automatyczny wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza przed okresem zimowym koniecznie powinien go zabezpieczyć przed mrozem.