Do kogo będą należeć lokale, które powstaną w ramach programu Mieszkanie plus? Do najemców czy państwa?

Do kogo będą należeć lokale, które powstaną w ramach programu Mieszkanie plus? Do najemców czy państwa? Według Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich powinny stać majątkiem państwa.

Polski Związek Firm Deweloperskich, zrzeszający 144 firmy, pozytywnie ocenia Narodowy Program Mieszkaniowy, którego końcem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków. PZFD uważa jednak, że bycia, które staną w ramach programu Mieszkanie plus, powinny zostać w majątku państwa.

„W bliskiej ocenie program, jaki jest reakcją na potrzeby najuboższych obywateli, nie mogących pozwolić sobie na zakup swego bycia nawet na kredyt” – zaznaczył. Dodał, że projekt powinien stanowić odbywany we zgodzie sektora publicznego z własnym. „Jako część dysponujemy wieloletnim poznaniem oraz myślą potrzebną do efektywnej realizacji naprawdę szybkiego projektu” – tłumaczył w czwartek PAP Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Podkreślił, że „jedno sprawy budzą nasze obawy”. Jak wyjaśnił, chodzi o równość zasad dotyczących wszystkie podmioty na rynku. „W naszej ocenie preferencje podmiotowe czy nierynkowe zasady dostępu do nowych dóbr są niedopuszczalne. Polski Związek Firm Deweloperskich, jako jedyny z głosów eksperckich, podkreśla, że mieszkania, które zaistnieją w ramach programu powinny zostać skarbem państwa także stanowić stosowane przez kobiety rzeczywiście potrzebujące (…) wsparcia. Oraz wtedy wybiera oferowaną możliwość przekazywania mieszkań na własność” – zaznaczył.

PZFD uważa, że „wprowadzanie nowych programów stwarza świetną sposobnością do rozmów pomiędzy sektorem popularnym i wewnętrznym na problem najdoskonalszego sposobu wsparcia przez rząd zamiłowania do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa”.

Rząd przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) 27 września 2016 roku. Zaczyna ona zwiększenie dojazdu do wnętrz dla kobiet o małych i złych dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich skuteczności energetycznej.

Samą ze składowych Narodowego Programu Domowego jest program Bycie plus, zgodnie z jakim powstaną m.in. tanie przebywania na wynajem z możliwością uzyskania do nich odpowiednia własności. Średni czynsz w występowaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów obsłudze oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W porządku wybierane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają być jacykolwiek ludzie. Domy uznają być wykonywane m.in. na terenach wniesionych do Naszego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Razem z prawami programu Mieszkanie plus, inwestycje domowe będą wprowadzane na terenach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i firm z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.