Dane proste z przekazu Interaktywnie.com pokazują stały rozwój związku w wkładach reklamowych branży SEM.

Reklama: Specjalista SEO Bydgoszcz

Dane statystyczne z raportu Interaktywnie.com pokazują ciągły wzrost wkładu w kosztach reklamowych branży SEM. W roku 2009 udział istniał na poziomie 26% i wzrósł do stanu 37% w 2012. Które są przyczyny tak wielkiego wzrostu?

Rozpocznijmy z zwykłych informacji. Marketing w wyszukiwarce w Polsce jest równoważny z marketingiem w Google. Wyszukiwarka Google według Ranking.pl obsługuje 95,59% zapytań pojawiających się w Polsce (informacje z 2 kwartału 2014). Wiele znanych witryn korzysta z silnika wyszukiwarki Google. Doskonałymi przykładami są portale Gazeta.pl czy Onet.pl.

SEM (ang. search engine marketing) odkłada się z dwu podstawowych składników. Są nimi SEO (ang. search engine optimization), zwane zwykle w Polsce „pozycjonowaniem”, i reklama płatna AdWords w kształtu PPC (ang. pay per click).

Które potrafią stanowić przyczyny tak szerokiej popularności wyszukiwarki?

Pierwszy najistotniejszy czynnik wynika prosto z obszaru wytwarzanego przez wyszukiwarkę. Zgodnie z danymi Megapanelu Grupa Google posiada zasięg 19 834 744 internautów (real users) w Polsce. Tak wysoki zasięg plasuje Google na idealnym miejscu wśród wydawców w Polsce.

Kolejny element przychodzący na skuteczność to unikalny sposób dobierania (targetowania) użytkowników, do jakich planujemy dotrzeć z polskim artykułem marketingowym. W częstym modelu procedura jest kolejna:

1. Do naszego produktu, usługi przygotowujemy komunikat reklamowy.

2. Opisujemy grupę docelową, do jakiej zamierzamy trafić z polską usługą. Grupa może wyglądać następująco: klienci w wieku 35-45, wykształcenie wyższe, zarobki powyżej średniej krajowej.

3. Następnie dobieramy portale, serwisy internetowe, na których bywają użytkownicy pasujący do konkretnego profilu.

4. Następuje emisja reklam tekstowych, video i banerów. Przekaz trafia do własnej grupy docelowej też do ludzi pozostałych, nie należących do ostatniej kategorii.

Efekty tego modelu działań dobrze obrazuje spadek w udziale reklam display w poprzednio wymienionym raporcie. W 2009 udział mierzony kwotą wydatków wynosił 50%, natomiast w roku 2012 już tylko 38%.

W wyszukiwarce procedura wygląda zgoła inaczej:

1. Użytkownik przez wyszukiwarkę sygnalizuje indywidualne potrzeby.

2. My dobieramy zestaw zapytań, które odpowiadają do polskiej usługi, produktu.

3. Przygotowujemy komunikaty, które powinien zobaczyć nasz potencjalny nabywca.

4. Następuje emisja reklam.

Większe doprecyzowanie osób, do których jest emisja informacji a większe przystosowanie do potrzeb klientów to pierwsze czynniki oddziałujące na rosnący udział SEM w torcie reklamowym.

Trzeci czynnik, który sprawia duży wzrost związku to niewielka bariera wejścia. Silne wykonywania w wyszukiwarce można przystąpić od budżetów rzędu 500 zł miesięcznie. Podobna niska bariera wejścia mieszka w e-mail marketingu także w marketingu afiliacyjnym. Dodatkowo wstęp do urządzenia jest również prosty. Google AdWords udostępnia wersję Express, która stanowi kierowana firmom o naszym rozmiaru i pozwoli w przystępny rozwiązanie uruchomić kampanię. Narzędzie nie wymaga wyrafinowanej wiedzy z obszaru SEM.

Czwarty czynnik działający na zwiększenie udziału to efektywność kampanii. Czynnik ten doceniany jest zwłaszcza przez podmioty, które używają Internet do celów sprzedażowych, gdzie średni współczynnik konwersji waha się pomiędzy 1% a 3%.

Wady SEM

Pierwsza wada wychodzi z natury wyszukiwarki. Jeśli nikt nie szuka naszych usług, produktów, taka forma marketingu jest tania. Wyszukiwarka nie wzbudzi potrzeby bycia produktu czy usługi, gdyż jej przeznaczeniem jest stosowanie potrzeb budowanych przez kolejne kanały reklamowe, takie jak telewizja, display czy social media.

Druga ważna wada jest pochodną pierwszej. Liczba zapytań, czyli potencjalna liczba osób, do jakich potrafimy dojść, jest niewielka. Jest wykonana.

Chorobą istnieje zarówno to, że mimo swojej prostoty, narzędzia takie jak AdWords Express do w całości profesjonalnych działań wymagają nauce i sprawdzenia zawodowego w rozmiarze optymalizacji kampanii.